22 wrz 2021 20:05:49

Mazowsze w filmach

05/01/2012

Wydrukuj tę stronę

Mazowsze w filmach

Około stu najważniejszych polskich filmów ostatnich lat powstawało właśnie na Mazowszu. Mazowieckie zabytki, krajobrazy, miasta i miasteczka były planami największych polskich produkcji i filmów, które dziś można zaliczyć do klasyki polskiego kina, ale także najpopularniejszych komedii i seriali. Pierwszy klaps filmowy na planie „Ogniem i Mieczem” padł w październiku 1997 r. w skansenie w Sierpcu. W lipcu 1998 r. także tutaj rozpoczęły się zdjęcia do filmu ,,Pan Tadeusz’’

Samorząd województwa zlecił analizę potencjału filmowego całego Mazowsza. Już w tym roku na jego podstawie powstaną filmowe szlaki turystyczne. Będzie to pierwsza taka inicjatywa w kraju. Partnerem merytorycznym projektu jest Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna. Filmowe szlaki turystyczne pokażą Mazowsze w zupełnie inny sposób niż do tej pory. Będziemy promować te miejsca i zabytki, które znamy z licznych filmów czy seriali. Ich piękno i wyjątkowość docenili reżyserzy i scenarzyści, teraz będą je mogli poznać także turyści – podkreślił Wiesław Raboszuk, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Filmy kręcone na Mazowszu wymieniać można  by długo: „Rejs”, „Pan Tadeusz”, „Ranczo”, „Ogniem i mieczem”, „Trędowata”, „CK Dezerterzy”, „Czterej pancerni i pies”, „Stawka większa niż życie”, „Europa  Europa”, „Tatarak”, „Klan”, „Złotopolscy”, „1920. Bitwa Warszawska”, „Noce i dnie”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Generał Nil”, „Znachor”, „Panny z Wilka”, „Brunet wieczorową porą”, „Boża Podszewka”, „Cwał”, „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Plebania”, „Czas honoru”, „Testosteron” czy „Ciało”.


Mazowsze posiada wiele atutów sprzyjających rozwojowi turystki filmowej i wykorzystaniu skojarzeń filmowych do budowania spójnego przekazu promocyjnego. Bogactwo obiektów historycznych i zabytkowych o znaczeniu kulturowym, najlepsze w kraju skanseny kultywujące architekturę oraz tradycje ludowe i szlacheckie, dobrze zachowane fortyfikacje wojenne, liczne odrestaurowane pałace i zamki – to najważniejsze z nich.

Duża liczba kręconych tu filmów, zarówno tych kultowych, jak i najnowszych seriali i komedii, umożliwia stworzenie atrakcyjnej „filmowo-serialowej” oferty turystycznej. Aby precyzyjnie określić ten potencjał, urząd marszałkowski zlecił opracowanie diagnozy potencjału filmowego Mazowsza. Na jego podstawie już w tym roku ogłoszony zostanie otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych na przygotowanie i realizację zaproponowanych w analizie tras turystycznych, m.in. kultowe komedie PRL-u, seriale, lektury szkolne (propozycja dla szkół) czy mistrzowie kina (propozycja dla turystów ceniących największe polskie produkcje).

Jakie są najbardziej filmowe miejsca na Mazowszu? Jest ich kilkadziesiąt. Oto niektóre z nich:

Czerwińsk nad Wisłą

Czerwińsk nad Wisłą zachwycił filmowców nie tylko swoimi walorami krajobrazowymi, ale też urokliwą drewnianą zabudową.  Miasteczko z „Cwału” Krzysztofa Zanussiego to widoki z Czerwińska:  ulice, przedwojenne domostwa, kościół i rynek, na którym odbywa się scena zakupu klaczy przez ciotkę Idalię, graną przez Maję Komorowską. W filmie „Szamanka” główna bohaterka zwana „Włoszką”, którą gra Iwona Petry, przyjeżdża do małego miasteczka, żeby odwiedzić rodziców – te sceny również kręcone były w Czerwińsku.

 

Glinianka

Drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca, pochodzący z XVIII wieku, jest parafią tytułowego ojca Mateusza z serialu „Ojciec Mateusz”. Wnętrza kościoła i jego otoczenie są miejscem zdjęć do wszystkich scen kościelnych w „Ojcu Mateuszu”. Kościół w Gliniance oraz rozległy plac przed nim „grają” w serialu „Plebania” serialową parafię o nazwie Stara Wiosna.


 

Jabłonna

XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie. Piękne pałacowe wnętrza grają siedzibę biskupa w serialu „Ojciec Mateusz”, udają też siedzibę Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie w serialu „Ranczo”. Pałac jest miejscem, gdzie Napoleon odwiedza panią Walewską w filmie „Marysia i Napoleon”. W Sali Pompejańskiej rozgrywa się kilka scen będącego właśnie w produkcji filmu „Hans Kloss – Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi.

 

Jeruzal

W serialu „Ranczo” oraz filmie fabularnym „Ranczo Wilkowyje” wykorzystano naturalne plenery i wnętrza w miejscowości Jeruzal. Obok zabytkowego osiemnastowiecznego kościoła i dzwonnicy w serialu zagrało wiele innych obiektów: sklep spożywczy, przed którym bohaterowie spożywają słynne wino Mamrot, autentyczna plebania oraz salka parafialna, czyli organistówka, w której Lucy przeprowadzała lekcje języka angielskiego; szkoła, przystanek PKS, ośrodek zdrowia, domy Więcławskich i miejscowego nauczyciela Tomasza Witebskiego. Dom Hadziuka stoi przy drodze wylotowej do Mińska Mazowieckiego, na niewielkim wzniesieniu po prawej stronie. W Jeruzalu położony jest także dziewiętnastowieczny spichlerz oraz jeziorko, które zagrały część tytułowego rancza odziedziczonego przez Lucy.

 

Nowa Sucha – Skansen Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego.

Dzięki położeniu w naturalnym środowisku – pośród bujnej przyrody, drzew, łąk i stawów – obszar skansenu posłużył jako plan filmowy dla licznych produkcji. Część z nich – chociażby „Pornografia” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego czy „Śluby Panieńskie” Filipa Bajona – w większości powstały na terenie skansenu. W superprodukcji Jerzego Hoffmana – „1920. Bitwa Warszawska” – na terenie skansenu powstawały sceny potyczki polskiego oddziału z Armią Czerwoną. Tutaj także stacjonowali Czerwonoarmiści i powstały sceny sądu polowego nad polskimi żołnierzami. W scenach tych wystąpili m.in. Borys Szyc oraz Adam Ferency.

 

 

Nowy Dwór Mazowiecki

Twierdza Modlin, unikalny w Polsce zespół dziewiętnastowiecznych fortyfikacji leżący w malowniczym krajobrazowo miejscu: u zbiegu Wisły i Narwi. W dawnym wojskowym spichlerzu Andrzej Wajda nakręcił ważne sceny „Pana Tadeusza”. To tutaj mieścił się filmowy Zamek Horeszków pilnowany tak skrupulatnie przez Daniela Olbrychskiego jako Gerwazego. We wnętrzu twierdzy zaaranżowano z kolei paryskie mieszkanie Adama Mickiewicza. W słynnej komedii „Kiler”, twierdza udawała więzienie: powstała tutaj scena obiadu w więzieniu. Na terenie modlińskich fortyfikacji nakręcono także większość zdjęć do kultowej komedii Janusza Majewskiego „CK Dezerterzy”. Najbardziej znanym obiektem zdjęciowym w Modlinie jest Brama Księcia Józefa Poniatowskiego. Widać ją w finałowej scenie „CK Dezerterów” – to z niej wybiegają bohaterowie na wieść o zakończeniu wojny i to przed nią przemawia do żołnierzy marszałek Piłsudski (Daniel Olbrychski) w filmie „1920. Bitwa Warszawska”.

 

Płock

Na ulicach Płocka (m.in. Rybaki, Mostowa, Misjonarska, Tumska) rozgrywały się sceny w kilku odcinkach „Stawki większej niż życie”, a przez most drogowo-kolejowy im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego Kloss jechał samochodem w odcinku Ściśle tajne. Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. na Starym Rynku, Placu Narutowicza, na ulicach: Synagogalnej, Sienkiewicza, Jerozolimskiej, czy Sienkiewicza. Mało kto wie natomiast, że w zakładach Petrochemii (dzisiaj należących do Orlenu) kręcono kosmiczne sceny do filmu „Pan Kleks w kosmosie”.

 

Podkowa Leśna

W Podkowie Leśnej wiele obiektów zachwyciło filmowców i było miejscem realizacji licznych produkcji filmowych. W zabytkowej willi „Renata” z 1934 roku (ul. 11 Listopada 1/3) od 13 lat kręcony jest„Klan”. Willa gra serialowy dom na Sadybie, czyli rodzinne gniazdo Lubiczów.

 

Radziejowice

W historycznych wnętrzach pałacu, Jerzy Hoffman do filmu „Znachor” nakręcił sceny z młodym hrabią Czyńskim i jego rodzicami.

 

Sierpc – Skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej

Doskonale zachowane obiekty skansenu filmowcy wykorzystują w charakterze naturalnego pleneru. Osiemnastowieczna karczma Pohulanka zamieniła się w filmową karczmę Jankiela na planie filmu „Pan Tadeusz”. Aż 19 dni zdjęciowych spędziła w skansenie ekipa filmowa Jerzego Hoffmana utrwalająca tutaj sceny do superprodukcji „Ogniem i Mieczem”. Tutaj filmowano scenę opustoszałej wsi ukraińskiej i przejazd konny Bohuna.

 

Zalew Zegrzyński

To właśnie na zalewie nagrano słynną scenę rozmowy Maklakiewicza i Himilsbacha o polskim kinie: ,,A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje.” Nocą parostatek z filmu „Rejs” cumował nad brzegiem Zalewu w porcie Pilawa w Nieporęcie.

ip

Fot. Kadr z filmu ,,Pan Tadeusz" materiały prasowe

W artykule wykorzystano materiały filmowe z seriali,,Czas Honrou" prod. TVP S.A., ,,Ojciec Mateusz" prod. TVP S.A., Ranczo prod. TVP S.A., oraz zwiastun filmu ,,Bitwa Warszawska 1920"

Nawet 500 zł za spacer z psem bez smyczy

11/04/2021

Nawet 500 zÅ za spacer z psem bez smyczy
  10 kwietnia br. weszło w  życie rozporządzenie Rady Ministrów, które zmieniło wysokość niektórych kar pieniężnych nakładanych na nas przez policję bez kierowania sprawy do sadu. Chodzi o mandaty za...

Związek strażaków ochotników pracuje nad strategią

27/02/2021

ZwiÄzek strażaków ochotników pracuje nad strategiÄ
Związek OSP RP pracuje nad strategią Florian 2050. Powołany został Zespół ds. Strategii odpowiedzialny za przygotowanie projektu oraz realizację przyjętego przez Zarząd Główny  harmonogramu w składzie:...

Moda na rękodzieło

22/02/2021

Moda na rÄkodzieÅo
W czasie pandemii coraz więcej osób, w coraz to młodszym wieku, odwiedza  pasmanterie, sklepy z tkaninami, z akcesoriami do biżuterii czy papiernicze w poszukiwaniu różnych materiałów do swoich projektów. Powstaną...

Zmień wniosek dot. szkody rolniczej

17/10/2020

ZmieÅ wniosek dot. szkody rolniczej
Do 25 października br. każdy rolnik, który chce zmienić wniosek o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę, może to zrobić klikając „wycofaj wniosek” lub „anuluj podpis”. Jakich wniosków dotyczy...

Zielony Tydzień w Berlinie

18/01/2020

Zielony TydzieÅ w Berlinie
Global Forum for Food and Agriculture (GFFA) to międzynarodowe forum poświęcone kwestiom polityki rolno-spożywczej, które organizowane jest corocznie w Berlinie. Jest to impreza odbywająca się równolegle z...